пʼятницю, 3 листопада 2017 р.

урок літературного читання в 3 класі.Т.Малі жанри усної народної творчості


Урок літературного читання1
Підготувала:Карпова Олена Олександрівна
Дата проведення – 29.11.2016

 3 клас.
Тема: Малі жанри усної народної творчості:Скоромовки. Загадки.
Мета: Збагатити знання дітей про малі жанри усної народної творчості, з'ясувати їх характерні особливості.
Розвивати уміння за ознаками впізнавати предмети; розвивати мислення, допитливість, зорову та слухову пам¢ять, образність і точність мовлення. Активізувати словниковий запас учнів.
Виховувати пізнавальний інтерес, любов до рідного слова, бажання самостійно придумувати загадки.


Обладнання: індивідуальні картки для читання, малюнки: ялинки, цукерок,мандаринів,сніжинки,Морозенка, вишневої гілочки,квітки,матеріал для самооцінки,комп'ютер, діапроектор,екран.
Тип уроку: комбінований.
Час проведення:40 хв.
                               Структура  уроку
№ етапу 
  уроку

                   Етапи  уроку
 Час,
  хв..                                                   
      1
Організація класу
  1хв.
      2
Оголошення теми та завдань уроку. МНД
2 хв.
      3
Актуалізація опорних знань
8 хв.
      4
Робота над скоромовками
  6 хв.
      5
Робота над загадками
15 хв.
      6
Узагальнення і систематизація знань
  5 хв.
      7
Підсумок  уроку.  
  2 хв.
      8
Домашнє  завдання.
  1 хв.
                                           

                                                        Хід уроку
І. Організація класу.
Сідайте, діти, всі зручненько!
Посміхайтеся гарненько,

настрій на урок візьмем,
й працювати всі почнем!

Метод «Мікрофон»
- Як ви думаєте, чого навчить вас цей урок?
- То якими ж ви повинні бути на цьому уроці?
Продовжіть речення:
Я буду на цьому уроці...
(активним, уважним, сміливим, працьовитим, веселим, дружнім).
Урок цей буде...(яким?)
(цікавим, веселим, яскравим, приємним, пізнавальним).
Отже, ви будете: активними, уважними, сміливими, працьовитими, веселими, дружніми.
А урок буде: цікавим, яскравим, приємним, пізнавальним.
ІІ. Оголошення теми та завдань уроку.МНД
Сьогодні на уроці ми згадаємо і поповнимо свої знання про малі жанри усної народної творчості : скоромовки і загадки. Навчимося чітко розрізняти ці жанри , правильно їх промовляти та читати,і, навіть, спробуємо самі складати загадки.
— Яке свято наближається? (Відповіді дітей.)
— Новорічне свято не може обійтися без ялинки.
А в давнину в Україні новорічні свята прикрашали вишневими гілочками . Для цього в оселі заздалегідь вносили вишневі гілочки, ставили їх у воду і , коли вони розквітали на Різдвяні свята, для родини було гарною прикметою. Ми з вами теж приготуємо гілочку до свят. З кожним виконаним завданням , на дереві «розквітатиме» нова квіточка. Чим більше квіток, тим веселіше пройдуть новорічні та Різдвяні свята.

ІІ
І. Актуалазація опорних знань.
1.Вправи для контролю розуміння, запам’ятовування.
      Зима. Землю скував грудневий мороз. В повітрі кружляють перші сніжинки. Вже давно зібрано врожай у садах та на городах. Діти готуються до Новорічних та Різдвяних свят. Листя на деревах переливається всіма барвами. Довгожданна зимова пора!!!

2. «Мозковий штурм»
- Що таке усна народна творчість?
(Усна народна творчість – це те, що передавалося із вуст в уста.)
- Які жанри усної народної творчості ви знаєте?
(Народні казки, народні пісні, загадки, прислів’я, приказки, скоромовки, лічилки, забавлянки, мирилки, колискові пісні, дражнили, небилиці,промовлянки,).
- Які казки називають чарівними?
(Чарівні казки – це казки ,в яких герої мають надзвичайну силу, а за допомогою чарів відбуваються дивовижні перетворення).

- Які ви знаєте чарівні казки?
(Кирило Кожум’яка, Кривенька качечка, Кобиляча голова).
- Яку форму мають пісні?
(Пісні мають форму вірша, за змістом нагадують казки).
- Як треба читати пісні?
(Читати пісні треба наспівно, наче ведете довірливу розмову).
- Чи можна пісню «Ходить гарбуз по городу» назвати народною? Чому?
(Так, том що в пісні «Ходить гарбуз по городу» автор український народ)
-         Які прислів’я запам’ятали?


ІY.Робота над скоромовками.
Скоромовка, жанр як фольклорного, так і літературного походження: спеціально складені із важковимовних слів, і звуків, що створюють труднощі для швидкої й виразної вимови слів. Зміст скоромовки найчастіше жартівливий.
Скоромовку застосовуємо для тренування артикуляційного апарату.
Скоромовки – це жартівливі вислови, складені із важких для швидкої вимови слів.
Відкрийте підручник
- Прочитайте скоромовки
мовчки.
Читання скоромовок.
/Підручник. С.58/
Читання скоромовок парами , сп. «Потяг», сп.«Хвиля», з вистукуванням ритму, на одному диханні
Фізкультхвилинка.
Листопад-жовтню брат,
Покидає сонний сад.
Там він гіллями хитає,
Лист останній з них зриває,
Підкрадається щодня,
Щоб схопить шматочок дня.
Тому день все присідає,
Ну а нічка виростає.
Y.Робота над загадками
1.Історія виникнення загадок.
Слово «загадка» походить від гадати,
Що означає думати ,міркувати.
У загадках предмет не називають,
А лиш описують його і натякають.   Це цікава задача, яка має форму розповідного або питального речення, у якому слова часто римуються.

Здавна люди вірили у те, що злі духи можуть
зашкодити здійсненню людських намірів, якщо завчасно дізнаються про
них. Наприклад, мисливці боялися, що полювання стане невдалим, якщо
духи попередять тварин про те, кого саме збираються вистежувати люди.
Саме для того, щоб перехитрити злих духів, люди зумисне зашифровували
свої промови. Уже відтоді мудрість людини перевірялась загадками. Адже
не кожен здатен зрозуміти таємну мову!
Пригадайте, як у багатьох казках
царівна виходить заміж саме за того, хто відгадає її загадки.
Загадка — це засіб розвитку уважності, кмітливості,
тямущості, випробування розумових здібностей.
На Україні здавна існує звичай загадувати загадки під час масових
ігор та розваг перед широким колом слухачів.
2.Ознайомлення із тематикою загадок.




4.ЗАГАДКИ-ЖАРТИ
1.Хто говорить усіма мовами? (Луна)
2.Під яким кущем ховається заєць у дощ? (Під мокрим)
3. Яким стане білий камінь, якщо його вкинути в Чорне море? (Мокрим)
4.В якому морі немає жодної краплинки води? (В намальованому)
5.Що буде, коли козі мине сім років? (Піде восьмий)
6.Хто бачить свої власні очі? (Той, хто дивиться в дзеркало)
7.В який горщик не можна води налити? (У повний)

3. Читання та відгадування загадок, вміщених у підручнику с.59
4.Літературний конкурс «Склади загадку». 

Зараз кожна група дітей отримає малюнок і складе загадку про зоб-
ражений предмет. Найкращі загадки помістимо до збірки загадок учнів 3 класу
Інструкція щодо складання загадки
1.Порівняти предмет, явище з іншим, схожим за істотною ознакою (за
кольором, формою, звуком тощо).
2.Включити цю ознаку в загадку так, щоб не відразу можна було
здогадатися, про що йдеться.
3.Сформулювати загадку коротко й чітко.
Зразок складання загадки
Я вухатий ваш дружок,
В мене сірий кожушок,
Куций хвостик, довгі вуса,
Я усіх-усіх боюся. (Заєць)
(Учитель показує дітям малюнок і пропонує їм визначити, за якими
ознаками складено загадку.)
I група — сніжинка
II група —ялинка
III група — цукерки
5.Самооцінка
Всі плідно працювали.
У вас на партах є пелюстки. Зараз ви самостійно оціните свою ро-
боту в групі.
Пелюстки червоного кольору (10, 11, 12 балів);
пелюстки рожевого кольору (7, 8, 9 балів);
пелюстки синього кольору (4, 5, 6 балів).
— У кожної групи вийшла своя кольорова квіточка.
Подякуйте одне одному за співпрацю.
VI. Узагальнення і систематизація знань
Складання сенкану за схемою:
      1.Іменник
      2.Прикметники(2)
      3.Дієслова(3)
      4.Речення(4 слова)
      5.Асоціація

Загадки

VII. Підсумок уроку.
Ми гарно попрацювали, тому й гілочка  вийшла гарна.
Яке завдання сподобалось вам  найбільше?
VIII. Домашнє завдання
- Відкрийте щоденник, запишіть домашнє завдання.
С. 58-59 - добре навчитися читати
на вибір:
1. - Скласти загадки і намалювати відгадки.
2. - Вивчити напам’ять 2 загадки, 2
скоромовки.


1 використано інтернет ресурси

Немає коментарів:

Дописати коментар