четвер, 7 лютого 2013 р.

Урок з української мови, 4 клас


Клас:4

Тема: Іменники - синоніми, іменники - антоніми.
Багатозначнііменники.
Пряме і переноснезначенняіменників
Мета: удосконалювативміннявживати в мовііменники - синоніми, іменники - антоніми, як засібувиразненнямовлення. Вмітивлучновикористовувати слова в прямому і переносному значенні, застосовувати в мовленнібагатозначнііменники. Показатиїх роль в народнихприслів'ях.Розвивати в учнівактивне мовлення, культуру мовлення, формувативміннявибирати з ряду синонімівтііменники, яківідповідаютьзмістувисловлювання. Виховуватилюбов до рідноїмови.
Обладнання:«осіннє листя –завдання», схема-опора "Іменник", словники синонімів, антонімів, багатозначних і однозначнихслів,предметнімалюнки, «розумний куб»,план розбору іменника як частини мови, картки для індивідуальної роботи
Тип уроку:систематизація та закріплення ЗУН


Хід уроку:
І. Організаціякласу до роботи
Діткиповерніться до гостей, щобудутьприсутніми на нашомууроці, подаруйтеїмсвоїпосмішки,привітайтесь  і сідайте, будь-ласка, за парти.Для проведення сьогоднішнього уроку нам будуть потрібні підручники, робочі зошити, ручки, прості олівці, лінійки, щоденники, а. також, гарний настрій, розум, кмітливість і бажання вчитися.
Завітала осінь-чарівниця до нас у клас барвистим листом,та не простим…На кожному -завдання від гості.І як тільки останній з них закружляє у осінньому танку, спливе час нашого уроку
II. Актуалізаціяопорнихзнань
Перший листочок.
Загадка - Хтоти? Що? Твоєім'я?
Імена-моя сім'я.
Знаютьвсіх в нійпоіменно,
А зовутьсім'ю ... (іменник).
Інтерактивна гра «Гронування»
Діти, давайте пригадаємо,що ми знаємо про іменник?
  • /Щотакеіменник? (Іменник - це частика мови, щоозначаєназву предмета і відповідає на питання: хто? абощо?).
  • Іменникиможуть бути ... (Назвамиістот (хто?) і неістот (що?).
  • А якіщебуваютьіменники? (Власними, загальними).
  • Більшістьіменників належать дородів, яких? (Чоловічий, жіночий, середній).
  • Іменникимають ... (Числа - однина, множина)./
А чизнаєтеви, що половина усіхсліввнашіймовіприпадає на іменник. Тому майжекожне друге слово в українськіймовіце-іменник.
А тепервідкрийтесвоїзошити і запишіть число. Сьогодні 16жовтня.
Листок другий
1.      Хвилинкакаліграфії
-/Пп, пл,пр, праця/
-Марнує годує, людину а лінь - Праця.-/записано на дошці,потрібно відновити прислів’я/
(Праця людину годує, а лінь – марнує).
-Знайдіть слова, які відповідають на питання - що? (Праця, лінь).
-Зробити розбір слів як частини мови/Іслово–учень коло дошки, ІІ-самостійно/
-Діти, а яка особливістьцихслів у прислів'ї? (Протилежні за значенням).
-То як називаються слова, щомаютьпротилежнезначення? ( Антоніми).
-Наведіть приклади антонімів/Ніч - день, зима - літо, радість - печаль…/
Повідомлення теми і мети уроку,мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми будемо продовжувати знайомитися з іменниками - антонімами, синонімами і дізнаємось про багатозначність слів, про слова,вжиті в прямому і переносному значеннях, що дозволить увиразнити наше мовлення.
Систематизація та закріплення ЗУН.
Листок третій
- Послухайте, будь-ласка, загадки, відгадайтеїх. Знайдіть антоніми
Я антонім слова літо, В мене біла, тепла свита, Хоч мороз люблю сама, Аджезвуть мене ... (Зима)
Я антонім шуму, стуку, Уночібез мене мука, Для спочинкунаймиліша, Відгадаєш, хто я ... (тиша).

-Робота над вправою 103.
Відкрийтепідручники на сторінці 51. Прочитайте речення і знайдіть в кожному з них іменники. До них слід дібрати антоніми
./І-ІV-колективна робота,V-VІІ-робота в парах/
Дітки, який ми можемозробитивисновок про роль антоніміввреченнях, прислів'ях? (Вони допомагаютьувиразнитимовлення, точно висловити свою думку абозагостритиувагу на чомусьособливому, даютьможливістьяскравішевиразитипротилежніявища).
А тепер, будь-ласка, звіртесвійвисновок з наведенимивідомостями у підручнику, (читаннямовчки).
То чиспівпаливашіприпущення? (так).
Хтось там бачупритомився і на парту похилився. Треба всім нам дружно встати, Фізкультпаузупочати.
Листок четвертий
Крімантонімів, щощевпливає на виразністьмовлення? (Синоніми).
Пригадаємо, щотакесиноніми? ( Синоніми - це слова, одинаковіабоблизькі за значенням, але різні за звучанням і написанням).
Послухайте загадку Алли Свашенко і знайдіть в ній близькі за значення слова. (Усно)
Хто дід?
З’їжджалися дочки у гості до діда:
ось там Завірюха санчатами їде,
за нею Метелиця слідом мете,
Хурделиця Хугу з собою веде,
а тільки – но вітер у полі завіє,
як стануть на лижі Хуртеча й Завія.
нарешті удвох з Заметіллю приїхала
найменша – улюблена донечка Віхола.(дід Мороз)

Словникова робота
То яку роль грають в мовленнііменники - синоніми? (вонидаютьможливістьнайточніше, найвиразніше і найвлучнішевисловлювати свою думку).
А чизнаєтевидіти, щоіснуютьспеціальні словники антонімів і синонімів?
От наприклад у словнику синонімів до слова ліс подано аж більше 35 слівсинонімів, а до слова йти аж 70./демонстрація словників/
Листок п’ятий
Самостійнадиференційована робота на картках
1 варіант
Вибратинайбільшвлучне слово ізсинонімічного ряду іменників:
їжа, страва, харч, корм, пожива.
Восени люди заготовляють для тварин - __________. (корм).
Комахипідкорою дерев знаходять - __________. (поживу).
У дорогу турист взяв із собою - _______ (їжу).
2 варіант
Замінитисловосполученнянайбільшвлучниміменником-синонімом.
Восенипадаєлистя - ________ (листопад).
Сильнийдощ - _______(злива).
Дрібнийосіннійдощ - _____ (мряка).
Перевіркавиконаногозавдання.
Хвилинка відпочинку.
А) Осінні квіти розкривають пелюстки сонечку(імітація  рухів пальцями та долонями)
Б) Імітаціякружлянняосінніхлисточківвповітрі.
В) Осіннійдощик барабанить по листочках.
Листок шостий.
То які слова називааютьбагатозначними?
Робота за малюнками (дві лисички – тварини, лисички - гриби)
(ключ-журавлиний,ключ гайковий,ключ скрипічний, ключ від замка),
(коса –дівчини,коса - знаряддяпраці,коса на річці)
Сконцентруйтеувагу на словах, що звучать однаково, але маютьрізнезначення.
Косу дівчинаплете,
Накосі трава росте.
Пляж найкращийнакосі,
Покище трава вросі.
Із косою йде на косу,
Хлопець той, що траву косить.
В якому новому значеннявживаютьсятепер слова:
1-двірник-в автомобілі,
людина, яка прибирає;
2-дисккомп'ютерний,
автомобільний
,
музичний
3-мишатварина,комп'ютерна
Листок сьомий
Пряме і переносне значення слів
Робота над вправою 106.
Прочитайте. Визначте, щоце - текст чиокреміречення. Чому? (Тому що текст - цедекількаречень, поєднанихміж собою спільноюдумкою).
Щоце за чорне золото, якедобувають у Донбасі? (вугілля). А щечорним золотом називаютьнафту.
А що то за біле золото, якевирощують на полях СередньоїАзії? (бавовна).
Листок восьмий
Корекція та поглибленнязнаньучнів
Інтерактивна гра «розумний куб»/грані :питання,рід, число,назва власна чи загальна, назва істоти чи неістоти,синонім /
Листок девятий
• Якіключі до неба добираються? (журавлині)
• Якоюголкою не пошиєш сорочки? (Голкоюялинки, їжака)
• 3 якого крана не набереш води? (Зпідйомного).
Підсумок уроку
-Діти, то який ми можемопідвестипідсумокнашого уроку?
Чим більшелюдина в своємумовленнівикористовуєантоніми, синоніми, багатозначні слова, пересипаючи свою мовуприслів'ями та приказками, тим вона стаємилозвучнішою, багатограннішою, адженедармаїїназиваютьсолов'їною, порівнюють з піснеюнайспівочішої пташки - солов'я.
-Оцінювання
Листок десятий
Домашнєзавдання
Вправа 107 

Немає коментарів:

Дописати коментар